CO TO SĄ OWOCE KANDYZOWANE I JAK SIĘ JE ROBI?

Kandyzowane owoce kojarzą nam się z czymś słodkim, jak np. kandyzowane jabłka. Ale kandyzowane owoce są również wykorzystywane w wielu przepisach, aby dodać im tekstury i smaku – kandyzowany imbir jest często spotykany na przykład w curry. Obecnie kandyzowane owoce można znaleźć nawet w sklepie spożywczym w dziale z artykułami do pieczenia!

Choć kandyzować można kilka rodzajów owoców, w tym brzoskwinie, cytryny i morele, to właśnie pomarańcza wydaje się być zawsze w centrum uwagi, jeśli chodzi o kandyzowanie. Więc jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak pomarańcza staje się kandyzowana, sprawdź ten przepis na kandyzowane pomarańcze!

Proces rozpoczyna się od zagotowania wody z cukrem aż do rozpuszczenia, następnie dodaje się plasterki pomarańczy (lub innego owocu).

W zależności od wielkości owoców i stopnia trudności, ta klasyczna technika karmelizacji może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Owoce przeznaczone do karmelizacji są krojone na mniejsze kawałki i wielokrotnie zanurzane w podgrzanym syropie, który pochłania wilgoć z owoców i zapobiega jej powstawaniu w trakcie procesu.

Nowoczesne cukiernictwo jest zmechanizowane. Wymaga jedynie rozdrobnionych owoców, które zostały umyte, pozbawione pestek i wysuszone. W ten sposób przygotowuje się owoce. W próżniowych słoikach z owocami w syropie są one podgrzewane w mikrofalówce przez 10 minut do uzyskania syropu o wysokiej zawartości cukru. Do ich osuszenia po obtoczeniu w cukrze używa się m.in. ciepłego powietrza.

KRÓTKA HISTORIA KANDYZOWANIA OWOCÓW

W starożytnej Mezopotamii i Chinach kandyzowano owoce z cukrem, miodem i syropem palmowym. Arabowie byli pierwszymi, którzy stworzyli nowoczesne wyroby cukiernicze. Kandyzowane owoce od tysiącleci były częścią ważnych bankietów. Ekspansja Turków przyniosła owoce kandyzowane do Europy.

W Europie dawniej używano różnych roślin do produkcji słodyczy w cukrze. Uważano, że cukier ma właściwości lecznicze i wzmacnia działanie leków, dlatego też go używano. „Tatarskie ziele w cukrze” – kandyzowane kłącza tataraku – było pierwszym słodyczem wymienianym w średniowiecznych książkach kucharskich. W średniowieczu imbir w cukrze był bardzo popularny.

Cukier z dobra luksusowego stał się podstawowym pożywieniem w okresie panowania XVII i XVIII wieku, kiedy to rozwinęły się plantacje cukru. W Europie w tym okresie zaczęto produkować „słodycze”, czyli owoce w cukrze. Dzieli się je na konfekty mokre i suche (owoce w cukrze).

DLACZEGO OWOCOWE SĄ KANDYZOWANE?

Kandyzowanie jest metodą przedłużania trwałości owoców. Dzięki wytworzonemu wysokiemu ciśnieniu osmotycznemu hamuje rozwój mikroorganizmów powodujących psucie się owoców.